Almanca Seviyeleri Nelerdir - Online Almanca Eğitimi

Almanca Seviyeleri Nelerdir

Almanca Seviyeleri Nelerdir

Almanca seviyeleri nedir?

Almanca seviyeleri diğer pek çok dilde olduğu gibi  A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 olarak 6 seviyedir. Bu seviyeleri CERF yani Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı belirlemektedir. 

CEFR Almanca Seviyeleri Nedir?

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (Common European Framework of Reference for Languages CEFR), Almanca da dahil olmak üzere pek çok Avrupa dilinde seviyeyi ölçmek için uluslar arası seviye belirleme standartıdır. CEFR seviyeleri, pek çok dilde kabul görmektedir. 

Türkiye'dede dil kursları CEFR sistemine göre Almanca Kursu sunmaktadır. 

Almanca Seviyeleri ve Açıklamaları;

A1 Almanca Seviyesi – Başlangıç (Beginner Level)

A1 Almanca, Almanca dilinden en başta öğreneilen dildir. Temel konuları bu seviyede öğrenirsiniz. Başlangıç seviyesi olarak bilinir. 

A1 Almanca seviyesi tüm Dünyada'da ve CEFR sisteminde ilk seviye olaraak kabul edilir.

A1 Almanca eğitimini başarıyla tamamlarsanız Almanca konuşulan bir ülkede günlük işlerinizi başarıyla halledebilirsinizi. Ufak ihtiyaçlarınızı yardım almadan kendi başınıza gerçekleştebilecek seviyeye gelebilirsiniz. 

A2 Almanca Seviyesi – Orta (Intermediate Level)

A2 Almanca seviyesi, a1 Almanca eğitiminden sonra geçilen seviyedir. Basit cümlelerle sohbet edebilme, günlük daha detaylı diyaloglara girebilme gibi olanaklar sunar.  A2 Almanca seviyesi Almanyada minimum işe alım dil seviyesidir. A2 Almanca eğitimi akademik kariyer için yeterli değildir. 

B1 Almanca Seviyesi – Orta Üstü (Upper-Intermediate Level)

B1 Almanca Seviyesi, Almanca dil eğitimi için 3. seviyedir. B1 Almanca ile pek ço firmada işe kabul alabilirsiniz. B1 Almanca seviyenizi sınavlarla kanıtlayabilirseniz Almanya'da yaşamanız asla zor olmayacaktır. 

B1 Almanca ile gün içinde tüm işlemlerinizi tek başınıza halledebilirsiniz.

B2 Almanca Seviyesi – İleri (Advanced Level) 

B2 Almanca ile topluma hitap edebilir ve etkili biçimde Almanca kullanbilrisiniz. İş toplantılarına ve ikili tartışmalara özgüvenli biçimde girebilirsiniz.

C1 ve C2 Almanca Seviyeleri

C1 ve C2 ile birlikte Almanca üzerinde tamamen bilgi sahibi biri olacaksınız. Ana dil seviyesinde Almanca bilen biri ile çok detaylı sohbet edebilirsiniz. 

Örnek olarak bir Türk vatandaşı, Türkçeyi C seviyesinde konuşur ve eğer Almancayı C seviyesine kadar öğrenebilirseniz. Bir Alman ile çok rahat akıcı bir şekilde konuşabilirsiniz.

daha önce ele aldığımız "Online Almanca Kursu" yazısını mutlaka okuyun.