Almanya Mavi Kart Nedir ? - Online Almanca Eğitimi

Almanya Mavi Kart Nedir ?

Almanya Mavi Kart Nedir ?

Almanya mavi kartı, Avrupa Birliği sınırları içinde yaşamayan insanların gelecekte Avrupa sınırları içinde gelecek vaadeden meslekler ile iş yapma potansiyeli olan kişilere verilen bir karttır. Genel olarak Amerikanın Greencard'ına benzetilebilir ancak bu kartta şans ya da çekiliş söz konusu değildir. Almanya Mavi Kart ile Almanya sınırları içinde oturum ve çalışma hakkı verilir. 

MAVİ KART ALMA ŞARTLARI: 

Bu kart biçimine başvuran kişiler lisans mezunu olmalıdır. Eğer mezun olunan üniversite Almanya sınırları içerisinde değil ise Almanya standartlarına denk bir okuldan mezun olunması gerekmektedir. Başvuran kişilerin Almanya'da bir firma'da aktif olan bir kontratı kanıtlamaları gerekir. Kontrattaki maaş, yıllık minimum maaş seviyesinin üstünde olmalıdır.


Almanca bilmem gerekiyor mu?

AB Mavi kart almak için Almanca bilgisi aranmıyor. Ancak Almanya'da sağlıklı bir yaşam idame ettirebilmek için İngilizce ya da Almanca bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca kalıcı oturum izni normal şartlarda 33 ay sonunda verilirken B1 seviyesine kadar Almanca bilen Mavi kart sahibi için bu zaman 21 aya kadar azaltılıyor. 

B1 Almanca Kursu İçin  => b1 almanca kursu