Sadece Dinleyerek Almanca Öğrenilir Mi? - Online Almanca Eğitimi

Sadece Dinleyerek Almanca Öğrenilir Mi?

Sadece Dinleyerek Almanca Öğrenilir Mi?

Almanca öğrenmek isteyen bir çok kişi sadece dinleyerek Almanca öğrenilir mi araştırması yapmaktadır. Sadece dinleyerek Almanca öğrenmek tam anlamıyla mümkün değildir. Fakat sadece dinleyerek Almanca da belirli bilgiler öğrenmek mümkündür.

Sadece dinleyerek Almanca öğrenmek; telaffuzunuzun gelişmesine, dinleme ve anlama becerilerinizin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca Almanca dinleyerek öğrenmek gramer yapılarını keşfetmenize yardımcı olabilir. Dinlerken cümle yapılarının nasıl kurulduğunu gözlemleyebilir ve öğrenebilirsiniz.

Almanca Dinlemenin Faydaları Nelerdir?

Almanca dinlemek kelimeleri doğru telaffuz etmenize yardımcı olur.

Almanca da yazılış ve okunuş arasında farklılıklar vardır ve dinleme çalışmaları sayesinde kelimelerin okunuşları kulağınıza yerleşebilir.

Almanca Dinleme Alıştırmaları Nasıl Yapılmalıdır?

Almanca dinlemek seviye seviye olmalıdır. Başlangıç seviyesinde Almanca öğrenen bir adayın çocuk şarkıları dinleyerek başlaması dinleme çalışmalarının etkili olmasına yardımcı olabilir. Almanca dinleme çalışmaları yaparken öncelikle Alfabeyi öğrenmeniz gerekmektedir. Alfabede ki harlerin okunuşunu öğrendikten sonra dinlediklerinizi kağıtlara not alabilir ve anladıklarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Çeviri yapabilirsiniz

Dinleme methodlarının bir diğeri de dinlediğinizi türkçeye çevirmek olmalıdır. Belirli bir seviye de Almanca bilgisine sahipseniz; kolay telaffuzlu dinleme parçalarından faydalanarak dinleyebilir ve dinlediklerinizi türkçeye çevirebilirsiniz.

Alıştırmalar yaparken sorulardan faydalanabilirsiniz

Sorulara bağlı dinleme parçaları bulunmaktadır. Açık uçlu cevaplar ya da test cevapları bulunan sorulara bağlı dinleme parçaları ile dinlediklerinizden fayda sağlayabilirsiniz. Çünkü sadece dinleme yapmak tek başına çok etkili değildir. Dinleme parçaları sayesinde anlama ve dinleme becerilerinizi sorularla pekiştirebilirsiniz.

Almanca Şarkı dinlemek

Tek başına şarkı dinlemek sadece telaffuzu geliştirmektedir. Şarkı dinlerken kelimlerin okunuşlarını öğrenebilir ve kulak alışkanlığı kazanabilirsiniz. Ama şarkı dinleyerek Almanca çalışmak dinleme – anlama becerilerinin geliştirilmesinde etkili değildir.

Almanca Dinlerken tekrarlamak

Dinleme alıştırmaları yaparken 2 – 3 kere dinlemek ve dinlediklerinizi tekrarlamak da yine telaffuz için faydalıdır. Duyduğuzu tekrarlamanız okunuşu zor olan Almancanın telaffuzunda çok etkilidir.

Çocuk Şarkıları Dinleyerek Almanca Öğrenmek

Çocuk şarkıları dinleyerek Almanca öğrenme sürecinizi destekleyebilirsiniz. Çocuk şarkıları daha basit ve daha öğretici olmaktadır ve bu nedenle Almanca öğrenmeye yeni başlayanlar için çocuk şarkıları dinlemek mükemmel seçenek. Almanca  altyazı açık olacak şekilde çocuk şarkıları dinlerseniz dinleme aktiviteleri sizin için daha etkili hale gelebilir.

Dinleyerek Almanca Öğrenmek

Diller bir bütündür ve dinleme, okuma, yazma, konuşma becerilerinin eş zamanlı gelişmesi dilin hızlı öğrenilmesinde daha etkilidir.

Öğrenme aşamasında dinleme parçalarının yanında okuma parçalarıyla desteklemek, dinlediklerinizden anladıklarınızı kısa makaleler halinde yazıya dökmek Almanca öğrenme sürecinizi hızlandıracak çalışmalardan bazılarıdır.

Çalışmalar yaparken dinleme konusunda inatçı olmak önemlidir. Eğer Almanca dinlediğinizi anlayamadıysanız tekrar tekrar dinlemekten çekinmemelisiniz. Tekrar dinlemek ilk başta sıkıcı görünse de zamanla dinlediklerinizin hepsini anlamaya başladığnızda bu durum keyifli bir hal alacaktır ve dinleme konusunda ısrarcı oldukça sadece dinleyerek Almanca öğrenilir mi sorusunun cevabını bulacaksınız.

Almanca da dinleme çalışmaları Almanca öğrenirken mutlaka olması gereken aşamalardan biridir. Fakat dinleme alıştırmalarını ne kadar etkili ve verimli yaptığınız önemlidir. Almanca öğrenirken sadece hiçbir çaba göstermeden dinleme yapmak sadece kulak alışkanlığınıza yardımcı olmaktadır. Dinleme ve dinlediklerinizi anlama yeteneğinizin gelişmesi için dinlerken çalışmalar yapmak önemlidir. Eğer dinleme alıştırmaları yaparken sorularla desteklerseniz çevirilir yaparsanız sadece dinleyerek Almanca öğrenilir mi sorusunu dinleme ve anlama noktasında evet diye cevaplayabiliriz.

Almanya'da doktor olmak isimli yazımızı mutlaka okuyun